Niesławny Aleksander Vinnik Skazany na 5 lat więzienia za pranie bitcoinów

Alexander Vinnik, domniemany właściciel i operator nieczynnej giełdy kryptograficznej BTC-e, został skazany na pięć lat więzienia za pranie brudnych pieniędzy z udziałem Bitcoin. Zapłaci również 100.000 euro (około 121.000 dolarów) w karach w sytuacji domniemanych oszustw krypto walutowych.

Według przedstawicieli prawnych skazanego, sąd w Paryżu uniewinnił Vinnika od zarzutów o wymuszenia i organizację przestępczym przedsięwzięciem.

Vinnik zaprzecza wszelkim wykroczeniom, a jego prawnicy sprawdzają, czy należy się odwołać. Jest oskarżony o to, że stoi za programem o wartości 135 milionów euro (160 milionów dolarów), który wykorzystywał okup i Bitcoin.

Został aresztowany podczas wakacji w Grecji, ponieważ jest poszukiwanym człowiekiem w Stanach Zjednoczonych, Francji i Rosji. Jednak po trzech latach spędzonych w Grecji, na początku tego roku został poddany ekstradycji do Francji. Po wyroku we Francji zostanie przeniesiony do Stanów Zjednoczonych przed Rosją.

Vinnik zażądał ekstradycji do Rosji, gdzie jest poszukiwany za mniejsze opłaty w wysokości 11.000 dolarów, ale wniosek ten został odrzucony.

Francuscy prokuratorzy twierdzą, że Vinnik był jednym z twórców okupu o nazwie „Locky“, który został dostarczony pocztą elektroniczną do ofiar. W przypadku pobrania, dane odbiorcy zostaną zaszyfrowane, a oni zostaną poproszeni o zapłacenie okupu w BTC, aby go odblokować.

Zbiór takich napadów na francuskie firmy i przedsiębiorstwa w latach 2016 i 2018 doprowadził do tego, że 20 ofiar zapłaciło żądany okup w BTC-e, jednej z największych giełd Bitcoinów w latach 2011-2017.

Jego główną linią obrony na procesie był fakt, że był on tylko operatorem technicznym wykonującym polecenia dyrektorów BTC-e. Sąd skazał Vinnika za pranie brudnych pieniędzy, ponieważ nie znaleźli oni wystarczających dowodów, aby skazać go za wymuszenie.

Ariane Zimra, jeden z jego prawników, wspomniał, że jego skazanie nie miało sensu. Twierdziła, że kryptofaktura nie jest nawet „legalnie“ uważana za pieniądze.

Jego prawnicy twierdzą, że Vinnik był ścigany, ponieważ jest geniuszem z łańcuchem blokowym i jest postrzegany jako zagrożenie dla globalnego systemu finansowego.

Główny zarzut przeciwko Vinnikowi został wniesiony w 2017 roku przez prokuratorów okręgowych San Francisco, którzy stwierdzili, że prowadził on BTC-e jako nieuregulowaną giełdę, która rzekomo pomagała przestępcom w praniu miliardów przez bitcoin.

Dieser Eintrag wurde veröffentlicht in Bitcoin von admin.
Fügen sie den Permalink zu ihren Lesezeichen hinzu.